Pytania i odpowiedzi

Jakie jest wskazanie rejestracyjne dla AJOVY?

Produkt leczniczy AJOVY jest wskazany do stosowania
w profilaktyce migreny u osób dorosłych, u których występują co najmniej 4 dni z migreną w miesiącu4.

Jak dawkujemy AJOVY?

Dostępne są dwie opcje dawkowania:
225 mg raz na miesiąc (dawkowanie co miesiąc) lub
675 mg co trzy miesiące (dawkowanie co kwartał)4.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania AJOVY zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego?

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL)4.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane po zastosowaniu AJOVY?

Do działań niepożądanych opisanych w ChPL jako występujące bardzo często (≥ 1/10) należą miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak ból, stwardnienie i rumień4.

Jaki jest okres półtrwania AJOVY?

Szacowany okres półtrwania fremanezumabu wynosi 30 dni4.

Jaki jest mechanizm działania AJOVY?

Fremanezumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym IgG2Δa/kappa pozyskiwanym z prekursora mysiego. Fremanezumab wiąże się wybiórczo z ligandem peptydu związanego z genem kalcytoniny (ang. calcitonin gene related peptide, CGRP) i blokuje wiązanie się obydwu izoform CGRP (CGRP α oraz β) z receptorem CGRP. Chociaż nieznany jest dokładny mechanizm działania, na drodze którego fremanezumab zapobiega atakom migreny, uważa się, że uzyskuje się to przez jego modulujący wpływ na układ trójdzielny. Wykazano, że stężenie CGRP znacząco zwiększa się podczas migreny i powraca do normy, gdy ból głowy ustępuje. Fremanezumab wykazuje wysoką swoistość wobec CGRP i nie wiąże się z blisko spokrewnionymi członkami tej rodziny (np. amyliną, kalcytoniną, intermedyną i adrenomedulliną)4.

W jaki sposób podajemy lek AJOVY?

Produkt leczniczy AJOVY jest przeznaczony wyłącznie do wstrzyknięć podskórnych. Nie należy go podawać drogą dożylną ani domięśniową. Produkt leczniczy AJOVY może być wstrzykiwany w okolice brzucha, ud lub górne części ramion, w miejsce, gdzie skóra nie jest tkliwa, zasiniona, zaczerwieniona ani stwardniała. W przypadku wielokrotnych wstrzyknięć należy zmieniać miejsca wstrzyknięć.

Czy pacjent może sam sobie podawać lek AJOVY?

Pacjenci poinstruowani przez fachowy personel medyczny w zakresie techniki samodzielnego wstrzykiwania podskórnego mogą sami wstrzykiwać sobie produkt leczniczy. Informacje dotyczące podawania znajdują się z punkcie 6.6 Charakterystyki Produktu Leczniczego. Przed użyciem ampułko-strzykawki z lekiem AJOVY należy przeczytać instrukcję zamieszczoną w ulotce dla pacjenta i ściśle krok po kroku jej przestrzegać4,6.

W jaki sposób można podać dawkę kwartalną?

Dawkę kwartalną (675 mg) podaje się podskórnie za pomocą trzech ampułko-strzykawek leku AJOVY 225 mg, roztwór do wstrzykiwań. Przed podaniem leku należy zapoznać się z Instrukcją użycia AJOVY 225 mg, roztwór do wstrzykiwań i przestrzegać kolejnych punktów w niej zawartych. Po podaniu podskórnym pierwszej ampułko-strzykawki należy powtórzyć wskazane czynności dla drugiej i trzeciej ampułko-strzykawki, aby wstrzyknąć całą zaleconą dawkę. Jeśli wymagane są wielokrotne wstrzyknięcia, można je wykonać w tej samej lub innej okolicy (brzuch, udo, górna cześć ramienia), jednak należy unikać wstrzykiwania w dokładnie to samo miejsce4,6.

AJO-PL-00036

Oświadczenie

Wejście do serwisu dla przedstawicieli zawodów medycznych wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie.

Oświadczam, że jestem przedstawicielem zawodu medycznego
Mój numer PWZ